Honderd jaar vrouwen in de raad: wat vinden raadsleden zelf?

Honderd jaar vrouwen in de raad: wat vinden raadsleden zelf?

Vrouwelijke raadsleden zijn honderd jaar na de eerste vrouw in de raad nog steeds in de minderheid met ongeveer dertig procent. Wat vinden raadsleden daar zelf van? We vroegen het dit jubileumjaar aan alle Raadsleden van de Week.

Mathilde Haan was 100 jaar geleden het eerste vrouwelijke raadslid van Nederland. Ze werd in 1919 gekozen via de lijst van de lokale Katholieke Kiesvereniging voor de gemeenteraad van Roermond. Er is veel veranderd in deze 100 jaar, maar de reacties van de raadsleden laat ook zien dat er nog genoeg te doen is.

Zo ook in De Fryske Marren, aldus Anne Merkuur, GroenLinks-raadslid: “Het is niet goed gesteld met het aantal vrouwelijke raadsleden in onze gemeente. Er zijn in totaal maar 10 vrouwelijke raadsleden en wel 21 mannelijke. Van de 9 fracties zijn er twee vrouwelijke fractievoorzitters, en van de 5 wethouders is er ook maar 1 vrouw.”

Hanneke Willemstein, GBSV-raadslid uit Alphen-Chaam, sluit zich hierbij aan: ‘In Alphen-Chaam zijn van de vijftien raadsleden er vier vrouw, waaronder ikzelf. Dat is echt te weinig. Maar wat ik binnen onze gemeente kwalijker vind, is dat we een volledig mannelijk college hebben. Dat is niet van deze tijd en het is niet nodig. Er zijn genoeg vrouwen te vinden die kunnen en willen besturen. Je moet ze alleen wel benaderen; vrouwen melden zich vaak niet vanzelf.’

Goede voorbeelden

Er zijn ook gemeenten waar de verdeling wel degelijk in de buurt van 50/50 komt en waar ook initiatieven om meer vrouwen bij de politiek te betrekken succesvol zijn. Rixt de Jong, D66-Raadslid in Heerenveen: ‘We hebben op dit moment 15 vrouwen en 16 mannen, een bijna perfect evenwicht op dat gebied dus! Eerder deze periode hadden we een moment dat de vrouwen in de meerderheid waren. De gemeenteraad heeft toen, op initiatief van D66, besloten om Heerenveen tijdens internationale vrouwendag tijdelijk om te dopen tot Vrouwenveen!’

Stephanie Vulders, PrO-raadslid Oisterwijk: ‘Bijna 50 procent en bijzonder is ook dat alle ‘jonkies’ vrouwen zijn. Het is mooi om te merken dat er iets aan het veranderen is als het aankomt op betrokkenheid bij de politiek. De kans om het ‘old boys network’ open te breken is nu begonnen en dat is een mooie ontwikkeling.’

Alle antwoorden

Het volledige overzicht van de antwoorden van de raadsleden vindt u hier.