Goed voorbereiden op de verkiezingen in 2026? Kom naar de Raadsacademie!

Goed voorbereiden op de verkiezingen in 2026? Kom naar de Raadsacademie!

Op zaterdag 15 november 2025 ben je van harte welkom bij de Raadsacademie in het Provinciehuis van Zuid-Holland. Deze editie staat volledig in het teken van de gemeenteraadsverkiezingen van 2026. Wat kan de gemeenteraad als geheel doen ter voorbereiding op deze verkiezingen? En hoe bereid je je als individueel raadslid of commissielid goed voor op een (mogelijk) nieuwe raadsperiode?

Tijdens deze bijeenkomst is er ruimte voor zowel basiskennis als verdieping, met aandacht voor het collectieve én het persoonlijke perspectief. Samen staan we stil bij de uitdagingen én kansen die de komende verkiezingen met zich meebrengen.

Onbekende raadsleden, lage opkomst en de mate van vertegenwoordiging 

De gemeentewet stelt dat de gemeenteraad de hele bevolking van de gemeente vertegenwoordigt. Verkiezingen geven raadsleden het formele mandaat om die bevolking te vertegenwoordigen. Op 18 maart 2026 zijn er weer gemeenteraadsverkiezingen. De opkomst tijdens de verkiezingen in 2022 was historisch laag en scheef verdeeld over verschillende bevolkingsgroepen. Maakt zo’n opkomst het mandaat van raden niet zwak? Zou het daarom goed zijn om nu fors in te zetten op opkomstbevordering? Stel dat de opkomst weer net zo laag en scheef is als de vorige keer, kunnen raden dan nog de hele bevolking vertegenwoordigen, zeker als veel raadsleden ook nog eens onbekend zijn onder de bevolking? Politicoloog Hans Vollaard (Universiteit Utrecht) beantwoordt deze vragen tijdens de plenaire sessie om te laten zien hoe (kandidaat-)raadsleden invulling kunnen geven aan hun volksvertegenwoordigende functie. In campagnetijd én in de raadsperiode 2026-2030.

Op de schouders van de vorige raad en op naar een nieuw college 

Na de gemeenteraadsverkiezingen begint een cruciale periode: de overdracht en de formatie van een nieuw college.  Welke voorbereidingen zijn hiervoor essentieel? In één van de deelsessies krijg je praktische handvatten om onder andere actief betrokken te zijn bij het formatieproces. Ook wordt aandacht besteed aan het versterken van de samenwerking binnen de raad en het college. Deze sessie, verzorgd door Jori Veenman (Nederlandse Vereniging voor Raadsleden), is bedoeld voor lokale volksvertegenwoordigers die willen bijdragen aan een sterke start van de nieuwe raadsperiode.

Druk druk druk druk; structuur aanbrengen en bewuste keuzes maken

Het raadswerk vraagt veel van je tijd en aandacht. Hoe houd je overzicht over de verschillende rollen die je vervult (of gaat vervullen) – in werk, politiek en privéleven? In deze deelsessie leer je, aan de hand van de inzichten van George Miller (bekend van Miller’s Law), hoe je jouw aandacht kunt structureren en bewuste keuzes kunt maken. De sessie wordt begeleid door Timension en is bedoeld voor huidige of nieuwe raadsleden die met meer helderheid en balans hun ambt willen vervullen, zonder onnodige (mentale) belasting.

Hoe blijf je als raadslid integer én bestand tegen externe druk? 

Raadsleden staan regelmatig voor keuzes in het ‘grijze gebied’. Integriteit en weerbaarheid zijn daarbij onmisbaar voor het raadswerk. In deze sessie verken je wat deze begrippen betekenen in het dagelijkse raadswerk en wat integer handelen soms lastig maakt. De interactieve sessie, begeleid door Christian van den Berg van WagenaarHoes, gaat in op herkenbare dilemma’s en biedt concrete handelingsperspectieven die zowel bijdragen aan je weerbaarheid als helpen om in het ‘grijze gebied’ integere keuzes te maken.

Meer informatie 

De Raadsacademie in het kader van de verkiezingen vindt plaats op zaterdag 15 november van 10:00-14:00 uur in het Provinciehuis van Zuid-Holland (Den Haag). De bijeenkomst is kosteloos te bezoeken. Meer informatie en de mogelijkheid tot aanmelden is hier vindbaar.