Tina Jakoeb: “Het is een groot cadeau om raadslid te mogen zijn”

Tina Jakoeb: “Het is een groot cadeau om raadslid te mogen zijn”

Tina Jakoeb zit sinds 2022 namens de PvdA in de gemeenteraad van Barendrecht. Als eenpitter én beginnend raadslid kwam er vooral de eerste jaren veel op haar af. “Maar inmiddels heb ik wel geleerd om keuzes te maken. Ik heb geaccepteerd dat ik niet over elk onderwerp het woord kan voeren. En ja, ik maak nog steeds veel uren, maar dat doe ik met liefde. Ik vind het ontzettend eervol om mij voor Barendrechters in te zetten.”

Tina Jakoeb is jurist, mantelzorger én raadslid en kwam in 2003 vanuit Suriname naar Nederland.  Ze vertelt dat haar politieke drijfveer teruggaat naar haar eenzame jeugd. Ze groeide op in een weeshuis en maakte al jong de keuze om zich in te zetten voor gelijke kansen en kinderrechten. “Die ervaringen neem ik elke dag mee in mijn werk. Ze geven richting aan de keuzes die ik maak.”

Politiek avontuur

In 2022 stelde ze zich kandidaat voor de gemeenteraad. “Ik werd gevraagd als lijsttrekker en ging met nul ervaring campagne voeren.” De partij behaalde één zetel en zo begon Jakoebs politieke avontuur. Het eerste jaar stond in het teken van kennismaken; “Ik kende Barendrecht nog nauwelijks. Ik was voorheen immers vooral druk met studeren, werken en mantelzorgen. Barendrecht kende míj ook nog niet. In een jaarplanning heb ik vervolgens vastgelegd hoe en waar ik de ervaringen van inwoners wilde ophalen. Want dát is waar het in de raad om gaat: weten en begrijpen wat er in de gemeente leeft.”

Keuzes maken

De werkdruk was en is best hoog. Jakoeb brengt veel werkbezoeken, investeert in goede relaties binnen de raad en spreekt regelmatig met buurgemeenten, provincie en waterschappen. “Daar gaan heel wat uurtjes in zitten. Dat heeft natuurlijk ook te maken met het feit dat ik nog weinig politieke ervaring heb en dat ik met één zetel bij alle dossiers betrokken ben.” Inmiddels heeft ze daarin een betere balans gevonden. Ze weet goed waar de andere partijen voor staan en zoekt vaker de samenwerking op.

Groot cadeau

Voor een kleine fractie is begrip binnen de raad cruciaal, benadrukt Jakoeb. Ze is blij dat raadsleden elkaar kunnen aanspreken, bijvoorbeeld op het moment dat een vergadering te lang dreigt te duren. De commissieleden dragen bij aan het functioneren van de fractie en het raadswerk. “Ook onze griffiers helpen mij enorm; zij zijn mijn steun en toeverlaat.” Ondanks de intensiteit overheerst voor Jakoeb het gevoel van dankbaarheid. “Het is een groot cadeau om raadslid te mogen zijn. Je kunt écht iets betekenen voor mensen en kleine én grote veranderingen in gang zetten. Dat maakt alle inzet meer dan de moeite waard.”