Magazine: “Het woord geven aan mensen die dat niet durven nemen”
Redouan Allaoui (geboren in 1989)
Raadslid in Gouda (GroenLinks) sinds 2022
“Voor mij betekent diversiteit dat iedereen zijn of haar perspectief kan en mag delen. En ‘mogen’ gaat vooral over sociale veiligheid. Om het plat te zeggen: ook mensen die niet het woord durven te nemen. Of beter nog: we moeten ze het woord geven. Want onderschat niet dat sommige groepen niet op de voorgrond willen treden en dat hun mening daardoor vaak onderbelicht blijft.” Aan het woord is het Goudse gemeenteraadslid Redouan Allaoui.
Redouan Allaoui is niet alleen raadslid voor GroenLinks in Gouda, maar ook lid van de adviescommissie Rechtspositie Politieke Ambtsdragers van de VNG. In die rol houdt hij zich onder meer bezig met vraagstukken rond weerbaar bestuur. “Je ziet dat vooral vrouwen en ook mensen van kleur niet altijd hun grenzen durven aangeven en zich dan onvoldoende uitspreken. Ook binnen onze raad zie ik dat we naar buiten uitdragen dat iedereen meetelt en ertoe doet. De praktijk is weerbarstiger. Het is niet eenvoudig voor bijvoorbeeld mensen met een uitkering, beperking of laaggeletterden om zich kwetsbaar op te stellen.”
Langs de deuren
De vraag hoe je mensen beter bij de politiek kunt betrekken, is volgens Redouan niet zo makkelijk te beantwoorden. Hij ervaart dat dit een kwestie van lange adem is. Zelf geeft hij de moed niet zo snel op. “We hadden een keer in de binnenstad van Gouda een bijeenkomst over bestaanszekerheid. Ik ben toen letterlijk langs de deuren gegaan om mensen op te halen. Dan hoor je dat zij een enorme drempel voelen om aan zo’n gremium deel te nemen en daar hun persoonlijke verhaal te doen. Als we echt inclusief en divers zijn, zouden deze mensen toch in beeld moeten zijn en het woord moeten krijgen?”
Drie-nul achter
Gaat het over kansengelijkheid en toegankelijke politiek dan signaleert Redouan dat het voor kwetsbare groepen extra lastig is om politiek actief te worden. “Neem iemand die vanwege ziekte een uitkering krijgt en dan door de raadsvergoeding gekort wordt. Of een praktisch opgeleide, die opziet tegen het ingewikkelde taalgebruik en de formele politieke processen.” Hij begrijpt heel goed dat deze doelgroepen aarzelen om zich kandidaat te stellen. Het huidige politieke klimaat helpt daar bovendien allerminst bij. “Kwetsbare groepen staan bij voorbaat al met drie-nul achter. Daar wordt vaak voor de vorm naar geluisterd en na een kopje koffie gaat iedereen weer over tot de orde van de dag. En als het tegenzit, krijgen ze via social media nog eens de nodige bagger over zich heen. Blijf dan maar eens gemotiveerd…”
Het eerlijke verhaal
Streven naar evenwichtig samengestelde gemeenteraden is volgens Redouan een verantwoordelijkheid van iedereen. Daarvoor is het nodig dat burgers bewust worden toegerust om mee te kunnen doen. “Dan gaat het onder meer over lessen op school over burgerschap en democratie. En ja, daar doen we al het een en ander aan. Het eerlijke verhaal is echter dat sommige mensen alleen maar bezig zijn met overleven en geen tijd en energie hebben voor politiek. Als jij een oppas moet regelen om een vergadering bij te wonen, door een beperking het gemeentehuis niet kunnen bereiken of twee banen combineert om het hoofd boven water te houden, staat de gemeentelijke politiek logischerwijze niet hoog op je agenda. Dat plaatje moeten we wel onder ogen durven zien.”
Vertrouwen opbouwen
Redouan vindt het belangrijk dat raadsleden zich niet verschuilen in de ivoren toren van het gemeentehuis. Een goede volksvertegenwoordiger heeft in zijn optiek veel contact met de inwoners. “Zelf ga ik minimaal één keer per week de wijk in en we organiseren regelmatig een spreekuur. Ik wijs mensen altijd op de politieke instrumenten die ze kunnen gebruiken. Zo weet lang niet iedereen dat vaak de mogelijkheid bestaat om in te spreken bij een raadsvergadering. Ik steek er veel tijd in om mensen te motiveren en om het vertrouwen op te bouwen; dat zie ik echt als een van mijn belangrijkste taken. Uiteindelijk wil ik dat elke Gouwenaar zich gehoord voelt. Niet alleen op papier, maar ook daadwerkelijk in de praktijk.”
Ook benieuwd naar de andere artikelen in het Magazine 'Een raad van en voor iedereen'? Klik hier en ontdek de themapagina.